PORADNIK WĘDKARSKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH Część I: Jak zacząć? Czyli rodzaje łowisk i pozwolenia

W Polsce znajduje się ogromna ilość jezior, rzek i stawów, na których możemy rozpocząć i rozwijać swoją przygodę z wędką. Większość z nich podlega pod Polski Związek Wędkarski. Oznacza to, że jeśli chcemy łowić w tych miejscach musimy posiadać kartę wędkarską oraz opłacone odpowiednie składki. Istnieją również prywatne zbiorniki, na których można łowić ryby bez żadnych zezwoleń, wymagana jest jedynie opłata u właściciela zbiornika. Takie łowiska zwane są łowiskami komercyjnymi.

Aby zostać posiadaczem karty wędkarskiej należy w pierwszej kolejności zdać egzamin ze znajomości przepisów ustawy o rybactwie śródlądowym. Najprościej jest to zrobić udając się do najbliższego koła wędkarskiego (listę kół w naszym okręgu znajdziemy na stronie www.pzw.org.pl ). Tam otrzymamy numer konta do opłaty za egzamin i zostaniemy poinformowani gdzie i kiedy się on odbędzie. Opłata wynosi około 20-30zł w zależności od okręgu. Sam egzamin polega na sprawdzeniu naszej znajomości Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb PZW (RAPR), który jest dostępny do pobrania w formacie PDF na stronie www.pzw.org.pl  lub do zakupu w naszym kole za około 5zł,  w formie papierowej książeczki. Po zdaniu egzaminu udajemy się z powrotem do naszego koła ze zdjęciem legitymacyjnym i płacimy 10zł za wydanie karty (karta wędkarska ważna jest dożywotnio).

Posiadamy już kartę wędkarską  i możemy wykupić zezwolenie na połów, natomiast zapłacimy za nie więcej jako niezrzeszeni z PZW. Aby to zmienić musimy wypełnić deklarację,  wnieść opłatę wpisową oraz składkę członkowską (wysokości opłat różnią się w zależności od okręgu) i wyrobić legitymację członkowską za 5zł (tu również będzie nam potrzebne zdjęcie legitymacyjne). Wszystkie te czynności wykonujemy w naszym kole wędkarskim. Składki można opłacić wyłącznie na bieżący rok.

Na koniec warto wspomnieć o konsekwencjach wędkowania na wodach należących do PZW bez karty wędkarskiej lub opłaconych składek. W takim przypadku grozi nam grzywna w wysokości 200zł. Uprawnieni do kontroli są: Państwowa Straż Rybacka, Społeczna Straż Rybacka, Policja, Straż Ochrony Mienia PZW, Państwowa Straż Łowiecka, Straż Leśna, Straż Parków Narodowych i Krajobrazowych. Służby te są bardzo skrupulatne i wystawiają mandaty z uśmiechem na twarzach, dlatego warto pamiętać o zabraniu ze sobą nad łowisko wszystkich dokumentów uprawniających nas do wędkowania.  Kontrole mogą nas spotkać wszędzie, najczęściej jednak zdarzają się na większych zbiornikach i w miejscach które przyciągają dużą ilość wędkarzy.

Zachęcam wszystkich, którzy jeszcze nie posiadają karty wędkarskiej do jej wyrobienia. Nie jest to trudne, ani czasochłonne, a ryby przecież same się nie złowią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.